אותיות בעברית בכתב

אותיות כתב יד

אותיות כתב יד

כבר בגן נחשפים הקטנטנים ל-22 אותיות בעברית. בשפה העברית קיימים שני סגנונות כתיבה. בשלב הראשון לומדים הילדים את הסגנון הראשון הנקרא "דפוס", ועליהם להכיר כל אות בשמה ולזהות אותה בטרם כניסתם לכיתה א'. הכתיבה של סגנון זה מאופיינת בקווים ישרים, חדים. הסגנון השני נקרא "כתב" כלומר אותיות כתב יד. הכתיבה בסגנון זה מאופיינת בקווים מעוגלים, אותו הם ילמדו בשלב מאוחר יותר בבית הספר.

לימוד אותיות כתב יד נעשה בכיתה ב' אך בשנים האחרונות יותר ויותר בתי ספר מתחילים את לימוד אותיות כתב במקביל לאותיות הדפוס עוד בכיתה א'. שילוב של שני הסגנונות במקביל עלול ליצור בלבול אצל הילדים ולכן יש לשים לב שבמקום ליצור אצלו מוטיבציה ללימוד כתב של גדולים יש יעשה את ההפך ויגרום להרתעה. כתיבה היא מיומנות חשובה שנעשית באופן אוטומטי לאחר שלומדים ומתרגלים אותה ולמרות שבעידן של היום ילדים כותבים היום בניידים ובטאבלטים חשוב להקפיד על כללים נכונים ברכישת מיומנות זו מכיוון שהם ישתמשו בה לצורך הכנת שיעורי בית, מבחנים ועבודות. מעבר לכך, כאנשים בוגרים הם ישתמשו בה במילוי משימות פשוטות כמו הכנת רשימה לסופר, כתיבת מתכון, מילוי טפסים, כתיבת כרטיסי ברכה ועוד.

לקורס המלא לחצו כאן

לחיוג לחצו 052-8658460
קיימת חשיבות בלימוד אותיות בעברית בכתב מאחר והיא משפיעה על קצב ואיכות הכתב ולכן ויש לשים דגש על לימוד כתב והאותיות מהרגע שבו הם לומדים איך לכתוב את האותיות, כולל אותיות סופיות. מהרגע שבו לומדים הילדים את ה"כתב", "הדפוס" נשכח ומופיע שוב בעיקר כאשר הם נדרשים להקליד על המחשב. בשאלה למה ילדים לא חוזרים לכתוב בדפוס, דומה הדבר לילד שלומד ללכת. מהרגע שעשה את צעדיו הראשונים והצליח לשמור על שיווי משקל הוא לא יחזור לזחול עוד, אלא אם יש בכך צורך ספציפי לדוגמא נפל חלק של משחק מתחת לשולחן ואפשר להוציא אותו בזחילה.

איך נכון לכתוב אותיות כתב יד?

רב אותיות א ב בכתב נכתבות מלמעלה למטה, כולל אותיות סופיות, מלבד שתיים ש' ו-ט'. על הילדים לדעת מהיכן להתחיל לכתוב את האות ובאיזה אופן על מנת שיוכלו להזיז את היד בתנועתיות הנדרש, להקל עליהם את הכתיבה ולכתוב בצורה נכונה. לכל אות מאפיין משלה וחשוב להכיר אותם. למשל, ישנן "אותיות גבוהות" שיוצאות מחוץ לשורה העליונה וישנן אותיות "יורדות שורה" שיורדות מתחת לשורה התחתונה.

השוני בין הסגנונות דורש מהילדים שימוש במוטוריקה עדינה, המפעילה את השרירים הקטנים בכף היד ומעבר לכתיבה משמשת לפעולות יומיומיות נוספות כמו גזירה, השחלת חרוזים, קשירת נעליים ועוד. לכן בטרם ניגש לתרגול כתיבה בכתב יש לוודא שחגורת הכתפיים, המהווה בסיס חזק ויציב להתפתחות של מוטוריקה עדינה, חזקה ויציבה. התרגול מאפשר להם לדייק את הכתיבה כך שבהמשך לימודיהם יוכלו לכתוב בקצב מהיר, הכתב יהיה קריא ולא יתלוננו על כאבים בכף היד.

איך ללמד ילדים לכתוב אותיות כתב יד?

ילדים עם קושי ימנעו מכתיבה דבר שעלול להוביל לקשיים בלימודים ולחוסר ביטחון עצמי ובהמשך גם להשפיע מבחינה חברתית מאחר והם ימנעו מהשתתפות בפעילויות חברתיות. כדי לעזור לילדים ברכישת לימוד אותיות כתב יד מומלץ לחלק את האותיות לקבוצות קטנות לפי מאפיינים ולתרגל לפי הקצב שלהם. חשוב לחזק ולעודד אותם גם בהצלחה וגם בקושי. מומלץ להתחיל במקום שבו יש אוירה נעימה שבו הילד מרגיש נינוח ולקדם בשלבים.

תרגול האותיות יאפשר לילדים רכישה קלה של האותיות בכתב ויקל עליהם את הלמידה. חווית הלמידה תהיה מהנה ופשוטה עבורם. אנו בעט ללמוד מבינים את החשיבות של כתיבת האותיות ולכן יצרנו קורס דיגיטלי ללימוד כתיבת האותיות בכתב הכולל סרטוני וידאו ממוקדים עם דפי עבודה לתרגול. לפרטים נוספים על הקורס לחצו כאן

מבטיחה לחזור בהקדם!

מלאו את פרטיכם בטופס הבא:

פרטייך נקלטו בהצלחה

תודה שפנית אלינו!

מבטיחה לחזור בהקדם!

מלאו את פרטיכם בטופס הבא:

אשמח לתת לכם הצעת מחיר!

השאירו את פרטיכם ואחזור אליכם

לפרטים נוספים
או הזמנה טלפונית

פתח תקווה

דילוג לתוכן