איך ללמוד לקרוא אנגלית

איך ללמוד לקרוא אנגלית

הילד שלכם החליט שהגיע הזמן לשפר את הקריאה באנגלית? נהדר. הנה כמה דברים שיכולים להקל עליכם משמעותית שלא מלמדים בבית הספר ושכדאי שתדעו אם אתם רוצים לדעת איך ללמוד לקרוא אנגלית.

אחת הבעיות הנפוצות בקריאה שחשוב לדעת היא שיש כללי קריאה נכונה באנגלית. אנגלית ועברית הן שתי שפות שונות עם כללים וחוקים משלהן גם בקריאה וגם בכתיבה. כדי לאפשר לילדים ואף למבוגרים ללמוד את השפה כך שתהיה להם נקודת פתיחה טובה חשוב ללמוד ולהכיר את חוקי הקריאה. הטעויות והקושי בקריאה נובעות בשלב רכישת השפה, ממש בתחילת למידת האותיות כאשר הרבה ילדים עושים הקבלה משפת האם, עברית, לאנגלית.


לקורס המלא לחצו כאן

לחיוג לחצו 052-8658460

הדוגמא הקלאסית היא סימני הניקוד שיש לנו בעברית כמו שורוק, קמץ, חיריק שבעזרתם לומדים הילדים לקרוא. מאחר ורב הילדים כבר מכירים את שמות האותיות של האלף בית ואת הצלילים, בראשית רכישת הקריאה הם לומדים את סימני הניקוד ובשלב מאוחר יותר כשהקריאה כבר הוטמעה קוראים בלי ניקוד.

 

בעוד שבאנגלית הדרך לקריאה עוברת דרך חמש אותיות שנקראות אותיות הניקוד .a, e, i, o ,u הכרה ושליטה באותיות אלו תביא לקריאה נכונה באנגלית. לכל אות יש שם וצליל ולכן בשלב הראשון והבסיסי חשוב להכיר אותן בשמן ובצלילן. באנגלית יש 26 אותיות. חלק מהאותיות מפיקות שני צלילים, למשל האות c (סִי) שמפיקה צליל דומה לאות ס' וגם צליל שדומה לאות ק'. כמו כן, קיימות אותיות באנגלית שכלל לא קיימות בעברית, למשל האות w (דָּאבֵּל יוּ) שנשמעת כמו שני אותיות וו מחוברות.

מה ההבדל בין עברית ואנגלית?

בשונה מעברית, אין בשפה האנגלית אות אחת שמפיקה צליל כמו האות ש' חיברו שתי אותיות יחד האות s (אֶס) והאות h (אֶיְיג') sh ויחד הם מפיקות את הצליל ש'. ולכן בכל פעם שצמד האותיות האלו מופיעות נשמיע את הצליל ש'. חיבור נוסף של שתי אותיות יחד הן האותיות c (סִי) והאות h (אָיְיג') ch שיחד הן מפיקות את הצליל צ'.

בשלב השני, מאחר ויש רק חמש אותיות ניקוד, חיבור של שתי אותיות ניקוד יחד מאפשר הרחבה של אוצר מילים ואפשרויות כתיבה של מילים נוספות וכך לדוגמא כאשר מופיעה האות o (אוֹ) פעמיים – oo הן מפיקות את הצליל של האות u (יוּ) כאשר מופיעה האות e (אִי) פעמיים – ee הן מפיקות את הצליל של אות הניקוד i (אִי).

איך ללמוד לקרוא אנגלית – דגשים על אותיות וסיומות

עוד בנוגע לאותיות הניקוד והשימוש בהן, באנגלית קיימות תבניות קבועות המורכבות מאותיות הניקוד ומיקומן בתבנית יוצר צליל שונה מהבסיס, למשל מילה שמשובצת בתבנית  _i_e   bike (בָּיְיק) שפירושה אופניים ולא בִּיקֶה.

כלל נוסף שחשוב לדעת לכל מי שרוצה לשפר או להתחיל קריאה באנגלית הוא שילוב של אותיות- אותיות רגילות (לא אותיות ניקוד) עם אותיות ניקוד שיוצרות צליל חדש.

הנה כמה דוגמאות:
כאשר במילה מופיעות האותיות ght הן נקראות כאות t למשל המילה light (לָיְיט) שפירושה אור. דוגמא נוספת היא המילה right (רָיְיט) שלה יש שני פירושים: ימין או נכון. אנו נדע את הפירוש לפי ההקשר של הטקסט.

כאשר במילה מופיעות האותיות tion הן יוצרות את הצליל שֶן. למשל המילה action (אֶקְשֶן) שפירושה פעולה.

ישנן מילים בודדות שכאשר מופיעות במיקום מסוים במילה יש לקרוא אותן אחרת כך למשל האות e שהצליל שלה הוא אֶה כאשר מופיעה בסוף מילה אין צורך להגות אותה. למשל המילה apple (אָפֶּל) שפירושה תפוח. מקרה זה דומה בעברית למילים שמסתיימות בהברה האחרונה בקמץ, פתח, צירה או סֶגול ובסופה יש לכתוב את האות ה' שאינה נשמעת, למשל המילה תמונה או שדה.

גם לאותיות בודדות שאינן אותיות ניקוד יש תפקדי בקריאה: כאשר האות y שצלילה דומה לאות י', מגיעה בסוף מילה היא נשמעת כמו סימן הניקוד חיריק למשל happy (הֶפִּי) שפירושה שמח.

הכרת חוקי הקריאה באנגלית שנובעים מתוך ידיעה ושליטה של אותיות ניקוד, שילוב אותיות והכרת תבניות מאפשרת לקורא רצף קריאה, הגדלת אוצר מילים שמביא להעלאת המוטיבציה והגדלת הביטחון העצמי. שיפור וחיזוק הקריאה ישתפר דרך תרגול קריאה שבו רואה הקורא את המילים ובמידה וטעה בהגייה מתקנים אותו. באתר עט ללמוד תוכלו למצוא קורס דיגטלי לשיפור הקריאה באנגלית המכיל 15 קטעי קריאה מלווים בקבצי שמעף פירושי מילים ודפי תרגול – לפרטים נוספים אודות הקורס לחצו כאן

מבטיחה לחזור בהקדם!

מלאו את פרטיכם בטופס הבא:

פרטייך נקלטו בהצלחה

תודה שפנית אלינו!

מבטיחה לחזור בהקדם!

מלאו את פרטיכם בטופס הבא:

אשמח לתת לכם הצעת מחיר!

השאירו את פרטיכם ואחזור אליכם

לפרטים נוספים
או הזמנה טלפונית

פתח תקווה

דילוג לתוכן