צמצום והרחבת שברים הסבר

צמצום שברים פשוטים

צמצום שברים פשוטים: רק נשמע מסובך

בשלוש השנים הראשונות בבית הספר לומדים הילדים במקצוע החשבון נושאים רבים. עיקר הדגש הוא על מספרים טבעיים, או בשמם השני, מספרים שלמים, בנושא זה, נדרשים לדעת פעולות חשבון כמו חיבור וחיסור, כפל וחילוק, מספר עוקב ומספר קודם, ציר מספרים וכתיבה של המספרים במילים. בכיתה ג' ממשיכים התלמידים להעמיק את הנושא בתחום המבנה העשרוני עד למספרים בתחום הרבבה.

בכיתה ד' לומדים התלמידים נושאים שונים במקצוע 'חשבון', אך אין ספק שהנושא שתופס את תשומת ליבם של ילדים והורים רבים הוא נושא השברים. הסיבה נעוצה בכך שבפעם הראשונה

הילדים שומעים שמספר שלם נחתך לכמה חלקים, ומבחינתם, זה דבר חדש ולכן חשוב להסביר תחילה את המשמעות של חלוקת מספר שלם לכמה חלקים ולתת דוגמאות מוחשיות כדי שהילדים יבינו.

לקורס המלא לחצו כאן

לחיוג לחצו 052-8658460
נושא השברים, כמו נושאים רבים במקצועות שונים, מחולק לתתי נושאים ואחת הבעיות שנוצרות היא שתלמידים לא יודעים שלנושא אחד יכולים להיות שני שמות או יותר, או לחלופין שניתן להסביר נושא אחד בעזרת נושא שכבר נלמד בעבר. כך למשל, ניתן להסביר את הנושא המוכר והידוע של צמצום והרחבה של שברים. תת נושא הקיים תחת הנושא הרחב יותר של שברים במקצוע החשבון. צמצום והרחבת שברים כיתה ד מתחיל בהסבר פשוט של משמעות המילים ובעזרתו ימנע טעויות וסיבוך בהמשך.

 

צמצום והרחבת שברים הסבר: משמעות המילה "הרחבה" היא כפל, ולכן כאשר יש תרגיל שבו נתבקש לעשות הרחבת שברים נשתמש בפעולת כפל. כאשר יש תרגיל שבו נתבקש לעשות צמצום שברים נשתמש בפעולת חילוק. כלומר, יש להכפיל את המספר שמופיע במונה ובמכנה במספר מסוים וכנ"ל לגבי צמצום, אם אנו רוצים לצמצם שבר במספר מסוים עלינו לחפש מספר שיכול להתחלק במונה ובמכנה. במידה ורק אחד מהם יכול להתחלק – לא נוכל לצמצם את השבר ונחפש מספר אחר.

 

תלמידים שלא קיבלו את ההסבר ואינם יודעים את משמעות המילים עלולים לחשוב שמדובר בחומר אחר, ולכן כשיתבקשו לפתור תרגילים ולפניהם הכותרת "צמצום שברים פשוטים", הם יטענו שהם לא יודעים או שלא למדו את זה ואף עלולים להתחמק. תלמידים שחשוב להם להכין את העבודה בכיתה או השיעורים בבית יבקשו עזרה ומיד לאחר ההסבר הם יבינו שזה למעשה משהו שהם כבר יודעים.

 

יש תלמידים שלא קיבלו הסבר ובכל זאת מצליחים להסתדר ולצלוח את כיתה ד' אך הם מתבדים מהר מאוד מאחר וצמצום והרחבה של שברים כיתה ה' ממשיך גם בשנה שלאחר מכן ונעשה  מורכב יותר. התרגילים הופכים קשים יותר. צמצום והרחבת שברים כיתה ה' מצריך מהילד לדעת את הבסיס, שפספס בכיתה ד', לתרגל שובו ושוב. לכן אם שנה קודם לכן לא למד, עכשיו, כשעלה כיתה יהיה עליו להשלים את הפער שצבר.

 

אם אתם מחפשים מידע על צמצום והרחבה שברים כיתה ה אתם יכולים למצוא אותם באתר של עט ללמוד. המטרה שלנו היא להפוך את הלמידה למהנה ופשוטה במיוחד כאשר מדובר בנושא שילדים מסתבכים בו ואז מפתחים מחשבות ואמונות מוטעות לגבי היכולות שלהם וברגע שהם מבינים ורואים כמה זה פשוט ההצלחה מגיעה. כל מה שצריך זה הסבר פשוט ותרגול שקל להתחבר אליהם.

מבטיחה לחזור בהקדם!

מלאו את פרטיכם בטופס הבא:

פרטייך נקלטו בהצלחה

תודה שפנית אלינו!

מבטיחה לחזור בהקדם!

מלאו את פרטיכם בטופס הבא:

אשמח לתת לכם הצעת מחיר!

השאירו את פרטיכם ואחזור אליכם

לפרטים נוספים
או הזמנה טלפונית

פתח תקווה

דילוג לתוכן